Антибіотик – ворог чи помічник?

Відповідь на це запитання залежить від адекватності його використання. Як відомо, навіть зміїна отрута в мізерній кількості володіє лікувальними властивостями, якщо правильно її застосовувати. Що ж стосується антибіотиків, то вони – невід’ємна частина найголовніших медикаментів сьогодення. Важко навіть уявити, що до появи антибіотика у людей не було змоги лікувати навіть найбанальніші інфекції, спричинені бактеріями. І, якщо не справлявся імунітет, це призводило до летальних наслідків. З появою антибіотиків багато інфекцій стали контрольованими і легко піддаються лікуванню, не залишаючи за собою ніяких ускладнень.

Але, свої корисні властивості антибіотик проявляє лише при його адекватному використанні. Порушення правил прийому антибіотика часто призводить до небажаних наслідків. Наприклад, є таке поняття як   антибіотикорезистентність  –  коли бактерія стає нечутливою до різного виду антибіотиків. Дане явище якраз і є наслідком неконтрольованого і недоцільного використання антибіотика. Адже часто пацієнти самі призначають собі лікарський засіб, який, наприклад, допоміг їм минулого разу чи допоміг комусь зі знайомих і т. д.

Ось основні правила вживання антибіотиків:

  1. Виключно за рецептом лікаря. При підборі антибіотика враховуються різні аспекти, що можуть бути невідомі Вам. Обов’язково повідомте лікарю, які антибіотики Ви приймали нещодавно, яким курсом і при яких захворюваннях. Ця інформація допоможе підібрати відповідний в даній ситуації для Вас антибіотик. Не потрібно випрошувати в лікаря призначення антибіотика. При необхідності він сам Вам його призначить. Також Ви можете звернутись до іншого лікаря у разі сумніву щодо рішення попереднього, але в жодному разі не приймайте самостійного рішення про прийом антибіотика.
  2. Антибіотик неефективний та інколи навіть небезпечний при вірусних інфекціях. Тому не варто думати-гадати, а краще звернутись за консультацією до сімейного лікаря, який при необхідності призначить певні аналізи, що визначать якого роду інфекція має місце саме у Вас.
  3. Аналіз на бакпосів. Це ідеальний варіант при деяких захворюваннях, що дозволяє зі снайперською точністю підібрати потрібний антибіотик.
  4. Суворо дотримуйтесь часу і кратності прийому антибіотика. Завжди витримуйте рівні проміжки часу між прийомами антибіотиків. Наприклад, якщо призначено кратність 3 рази на добу, то це не означає, що на сніданок, обід і вечерю. Тобто приймати ліки потрібно через кожні 8 годин.
  5. Кількість днів. Зазвичай достатньо 5-7 днів. Але, якщо лікар призначив курс антибіотикотерапії на 10-14 днів, необхідно дотриматися рекомендації.
  6. Безперервність курсу лікування. Не припиняйте розпочатий курс лікування як тільки відчуєте покращення стану. Необхідно продовжувати антибіотикотерапію ще до 2-3 днів. Також слід стежити за ефектом від антибіотика. Якщо протягом 2-3 днів не спостерігається покращення, то збудник не чутливий до даного антибіотика і його необхідно замінити.

Безперечно, антибіотик може прискорити одужання, але це не завжди виправдано. Необхідно зважувати плюси та мінуси в індивідуальному підході до кожної клінічної ситуації. Якщо дотримуватись правил прийому антибіотика, то він є незамінним помічником в лікуванні бактеріальних інфекцій.