ОКСИТОЦИН – це гормон і нейромедіатор, який виробляє гіпоталамус і виділяє нейрогіпофіз.

У вагітної жінки цей гормон виробляється у досить великій кількості. Його концентрація зростає до третього триместру.

Окситоцин під час пологів допомагає посилити скорочення матки. Він же сприяє достатньому розкриттю шийки матки, створюючи можливість для дитини пройти пологовими шляхами. Окситоцин стимулює скорочення не тільки матки, а й клітин, що вистилають протоки молочної залози. Результатом впливу окситоцину є просування вже секретованого молока з альвеол у молочні протоки та виведення його через сосок.Також окситоцин чинить антидіуретичну і судинорозширювальну дію, збільшуючи церебральний, коронарний і, навіть, нирковий кровообіг. Він також надає позитивний вплив на вироблення пролактину. Працювати гормон починає вночі. Це період, коли його продукування досягає максимуму. Тому, зазвичай, пологи проходять у темний час доби. До речі, окситоцин допомагає породіллям заснути до і після пологів.

Окситоцин – є серйозним гормональним препаратом, що має свої чіткі покази до застосування. В наш час використовуються синтетичний очищений окситоцин.

Показання для застосування окситоцину:
– передчасний розрив плодових оболонок за відсутності спонтанних переймів;
– материнський/гестаційний цукровий діабет;
– прееклампсія (яка проявляється АГ або ураженням нирок);
– еритробластоз плода;
– переношена вагітність (індукція проводиться планово при терміні вагітності понад 41 тиж);
– корекція слабкості пологової діяльносиі, у першому та другому періоді пологів окситоцин застосовується у вигляді інфузії при затяжних пологах, чи зменшенні інтенсивності перейм;
– в післяпологовому періоді для вигнання плаценти та зменшення/зупинки післяпологових кровотеч згідно рекомендацій FDA та МОЗ України;
– для індукції активності скорочення матки при неповному аборті, або ж аборті в 2му триместрі.

Дозування препарату визначається індивідуально в кожному випадку. Ліки вводяться внутрішньовенно та поступово збільшують швидкість введення.

Протипокази для застосування окситоцину:
▪️Ургентні акушерські ситуації, коли стан матері/плода вимагає невідкладної хірургічної допомоги.
▪️Клінічно вузький таз.
▪️Неправильні положення плода, що перешкоджають пологам природним шляхом.
▪️Розвиток дистресу плода до початку пологів.
▪️Відсутність ефекту (маткових скорочень) від тривалого застосування.
▪️Неадекватний характер маткових скорочень на фоні прийому.
▪️Гіперчутливість до діючої речовини.
▪️Акушерські ситуації, коли пологи через природні пологів шляхи неможливі (передлежання плаценти, випадіння петель пуповини).
▪️Екстрагенітальніі захворювання, що є протипоказами до природних пологів (тяжка патологія серця, судин сітківки та ін.).

Але це не єдині властивості окситоцину!
Вчені називають його “гормоном любові”. Окситоцин функціонує як системний активатор і часто впливає на вивільнення інших сигнальних речовин, таких як опіоїди, серотонін, дофамін та норадреналін. Опіоїди, серотонін та дофамін – це гормони задоволення. Гормон відповідає за виникнення відчуття психологічного зв’язку між матір’ю та немовлям.
У підсумку, окситоцину є важливим елементом для забезпечення безпечного та ефективного процесу народження. Метою його використання є підтримка здоров’я матері та дитини. Але як і будь-який лікарський препарат, окситоцин повинен застосовуватись виключно за показами згідно з міжнародними протоколами.