Осінь. Надзвичайна краса природи. Романтичні тумани, тихі дощі. Довша ніч і коротший день. Наче все на мінорі, спокійно і затишно. Але все не так однозначно.

Багато років лікарі і психотерапевти спостерігають восени підвищення скарг у населення на знижений фон настрою, на слабкість і відсутність сил, на порушення сну (іноді високу сонливість) і апетиту (інколи, підвищення потягу до солодкого), на апатію (тобто зменшення бажань і прагнень), на роздратованість, зниження працездатності, потяг до усамітнення та зниження бажання спілкування з іншими людьми. Дуже часто ці, і без того неприємні стани, супроводжуються загостренням хронічних захворювань. Якщо я звертаюсь з таким пакетом скарг до лікаря, то напевно почую про сезонну, осінню, депресію.

З медичної точки зору було б правильно називати такий стан сезонним афективним розладом (САР). Тобто ми розуміємо, що ці стани можуть з’являтись час від часу, залежно від пори року. До речі, існує сезонний афективний розлад і влітку.

Що ж відбувається?

Найбільш поширеною є теорія, яка пов’язує САР з розладом циркадного ритму, який в свою чергу, призводить до порушення функції гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи, а далі до змін і дисбалансу в обміні мелатоніну, кортизолу, пролактину і серотоніну. А загострення певної категорії хронічних захворювань можна пояснити змінами в роботі імунної системи, теж у зв’язку з дисбалансом мелатоніну. А в більш загальному варіанті можна стверджувати, що всьому виною зменшення світового періоду впродовж доби. Так, нам життєво важливо бачити Сонце.

Якщо все так грунтовно, чому не всі страждають від САР. Тому що, як завжди, є фактори ризику, а саме: анамнез (тобто, якщо хтось в родині відчував САР раніше), жіноча стать, місце проживання в північних широтах (де природні умови наближаються до полярної ночі), і, безумовно, важче утриматися в межах позитивного погляду на життя тим, хто вже має той чи інший варіант депресивного, депресивно-тривожного розладу.

Як можна зарадити.

Консультація психіатра або лікаря психотерапевта, де встановлюється діагноз і визначаються необхідні міри лікування:

– антидепресанти або інший варіант медикаментозної допомоги;

– психотерапія (найчастіше, когнітивно-поведінкова психотерапія).

Але враховуючи, що ми всі зараз в самому початку тієї осені, в деяких регіонах країни ще майже літо, то буде дієвою профілактика:

  • перебування на вулиці (можна із задоволенням спостерігати, відпочивати, робити піші прогулянку на природі, в парках, просто на вулицях або у дворі свого будинку);
  • дотримання балансу між роботою і відпочинком;
  • дотримання балансу варіантів відпочинку – сон, фізичне навантаження, інтелектуальні задоволення;
  • підтримання задовільного рівня соціальних контактів (рідні, друзі, колеги,..);
  • здорове харчування (інколи буває доречним проконсультуватися з дієтологом).

І якщо у вас все ще не вибудувалась чітка картинка як собі допомогти не потрапити в стан САР, можна заздалегідь звернутись до психотерапевта.