Планувати вагітність потрібно за 4-6 місяців до її настання!

Починаємо з консультації гінеколога, який розповість, як зачати здорову дитину, призначить прийом необхідних вітамінів та досліджень перед вагітністю.

Універсального пакета аналізів немає!

 

Необхідні обстеження перед вагітністю визначаються лікарем та залежать від наявності хронічних захворювань.

До обов’язкових обстежень відносять:

– загальний аналіз крові;

– загальний аналіз сечі;

– рівень глюкози крові натще;

– група крові + резус-фактор;

– ТТГ – тиреотропний гормон;

– аналізи на захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ);

– аналіз крові на трансмісивні інфекції (ВІЛ, гепатит В та С);

– аналіз виділень на флору, PH-метрія;

– цитологія чи ПАП тест;

– гінекологічний огляд та УЗД ОМТ.

 

За 2–3 місяці до припинення використання засобів контрацепції майбутнім батькам необхідно відмовитися від шкідливих звичок (паління та вживання алкогольних напоїв), налагодити здоровий сон (щонайменше 8 годин на день).

 

У період планування вагітності також необхідно пройти профілактичний огляд у терапевта та стоматолога.

 

Якщо жінка регулярно приймає медичні препарати, необхідно проконсультуватися з лікарем щодо їхнього впливу на настання вагітності та розвиток плода!

 

На етапі планування зачаття жінці рекомендується пройти вакцинацію від краснухи, гепатиту В, дифтерії, правця та сезонного грипу.

 

Вакцинація перед вагітністю не тільки захищає жінку від важкого перебігу інфекцій, але й сприяє передачі плоду антитіл матері, які захищатимуть його в перші півроку після народження.

 

Обов’язковим призначенням є фолієва кислота — це вітамін В9, який не синтезується в організмі людини, а надходить з їжею (зеленню, печінкою, бобовими).  Фолієва кислота необхідна на ранніх термінах вагітності для правильного розвитку плода, формування тканин та органів, зокрема для закладання структур нервової системи. Фолієва кислота є обов’язковим вітаміном під час планування вагітності та в першому триместрі! Доза фолієвої кислоти під час підготовки до вагітності зазвичай становить 400 мг на день.

 

Жінкам, які планують вагітність, необхідно пройти профілактичне обстеження, спрямоване на виявлення діабету, захворювань щитоподібної залози, анемії, хронічних запальних захворювань.

 

Підготовка до вагітності після 40 років, крім загального обстеження організму, включає генетичне консультування батьків.

Генетичний аналіз дає змогу виявити підвищений ризик вроджених аномалій у майбутньої дитини та несумісність крові для зачаття.

 

За наявності хронічних захворювань жінці, яка планує вагітність, рекомендується пройти профілактичне обстеження. Вогнища хронічної інфекції (карієс, хронічний тонзиліт, інфекції сечовивідних шляхів) підлягають лікуванню до зачаття.

 

Харчування під час планування вагітності має містити достатню кількість вітамінів, мінералів, незамінних амінокислот та жирних кислот, а також бути збалансованим за вмістом білків, жирів та вуглеводів. Низькокалорійні дієти протипоказані жінкам, які планують стати мамою!!!

 

Підготовка до вагітності також потрібна чоловікові, який планує стати батьком. Хоча б за 1 місяць до зачаття чоловікові слід відмовитися від куріння та вживання алкогольних напоїв, налагодити здоровий сон та збалансоване харчування. Якщо чоловік має хронічні захворювання сечостатевої системи, то перед плануванням вагітності необхідно записатися на прийом до уролога.