Вже майже кінець весни. Вже майже дочекались свіжого, зеленого, рослинного, смачного… А це означає, що не завадить поговорити про вітаміни.

“Vita” – це життя. Вітаміни – це різноманітні за хімічним походженням сполуки, необхідні для життя і такі, що не синтезуються в організмі. Наприклад вітамін С (аскорбінова кислота) є вітаміном для людини, мавп і морських свинок. Решта тварин вміють його синтезувати самостійно.
Вітаміни не виконують енергетичної чи структурної функції, але є абсолютно необхідними для правильного протікання процесів перетворення білків, ліпідів і вуглеводів, виступають посередниками коферментів в ферментативних реакціях. Деякі, зокрема, А, С, Д, Е, К мають спеціалізоване значення (як наслідок, є конкретні захворювання, пов’язані з їх обміном організмі).

Людина чутлива як до зниження, так і до підвищення кількості вітамінів. В обох варіантах можна спостерігати важкі зміни в стані здоров’я, деякі можуть бути смертельними.

Наразі описано близько 30 вітамінів і вітаміноподібних речовин (це такі, що мають ознаки вітамінів, але частково синтезуються в організмі). Під час відкриття вітамінів розуміли їх вплив на здоров’я, але хімічний склад більшості залишався загадкою. Тому назви у вітамінів складні, щоб не сказати чудернацькі. Наприклад: В1 (тіамін, гетероциклічний ряд, антиневритний), А (ретинол, аліциклічний ряд, антиксерофтальмічний).

Та не будемо ускладнювати. Для нас, свідомих споживачів, важливі інші характеристики – водо- чи жиророзчинність. Розчинність впливає на всмоктування, транспорт і виділення вітамінів. Водорозчинні (гідрофільні) – група В і вітамін С – містяться у соковитих частинах їжі, всмоктуються безпосередньо в кров, циркулюють в клітинах і виводяться нирками. Жиророзчинні (гідрофобні) – А, Д, Е, К – містяться у твердих жирах і оліях, всмоктуються спершу в лімфу, накопичуються в жировій тканині і печінці і можуть утворювати токсичний надлишок.

Додатковий прийом вітамінів у вигляді ліків призначається тільки лікарем, бо склад більшості полівітамінних препаратів не відповідає добовим потребам людини, а, нагадую, надлишок вітамінів може бути дуже шкідливим. Вживати треба свіжі продукти, тому що вітаміни мають властивість руйнуватися під час навіть дбайливого зберігання продуктів. І так, вітаміни досить крихкі, щоб вони збереглись треба обробляти їжу делікатніше. Про нюанси поговоримо наступним разом.

Можна радіти тому, що потребу у вітамінах ми задовольняємо розумним збалансованим харчуванням. А ще – це безперечно дуже смачно!