Як домогти собі чи іншому при підвищенні артеріального тиску?
Насамперед слід зазначити, що лікуванням гіпертонічної хвороби займається лікар-кардіолог а також сімейний лікар. Ні в якому разі не вдавайтеся до самолікування. Адже медикаменти, які показані одній людині, можуть бути абсолютно протипоказані іншій. Тут враховується анамнез і наявність супутніх хвороб. Тому, при підозрі на гіпертонічну хворобу потрібно звертатися до лікаря, який в свою чергу призначить гіпотензивну терапію, якої варто притримуватись постійно.
Але що ж робити, коли раптово у вас чи у вашого ближнього підвищився артеріальний тиск?
✓ По- перше, слід заспокоїти людину, що цей стан перехідний і все буде гаразд. Часто артеріальний тиск в емоційно лабільних персон підвищується на фоні стресу чи психоемоційного напруження.
✓ Дуже добре зарекомендували себе дихальні вправи. Глибокий вдих на протязі 4-5 с – затримка дихання 2-3 с- спокійний видих на протязі 4-5 с . Повторюючи такі цикли, можна знизити артеріальний тиск. Найкраще, виконувати таку дихальну гімнастику при хорошому доступі свіжого повітря.
✓ Наступним методом немедикаментозної допомоги при підвищеному тискові є масаж очних яблук. Виконуються легкі надавлювання на прикриті верхні повіки, тим самим стимулюючи парасимпатичну нервову систему, що відповідає за зниження тонусу судин. В результаті чого артеріальний тиск, як і частота серцевих скорочень, знижується.
✓ Щодо медикаментозного лікування, варто дати хворому заспокійливе. Це може бути, наприклад, валеріана, корвалмент, барбовал чи інше, що є в домашній аптечці. Також підійде заспокійливий чай з м’яти чи меліси.
✓ Якщо артеріальний тиск не знижується, можна прийняти сечогінний препарат, наприклад, 1 таблетку фуросеміду 40 мг( !але увага !)однократно .
✓ У випадку, якщо пацієнт страждає на гіпертонічну хворобу і має призначене лікування , але забув прийняти і т. д. і артеріальний тиск різко підвищився, то необхідно прийняти пропущену дозу ліків і за необхідності повторити прийом.
Пам’ятайте, що даний алгоритм можна застосовувати, якщо мова йде про підвищення тиску не більше як 160-170/ 90-100. Якщо показники вищі або є неврологічні симптоми чи обтяжений анамнез ( в минулому були порушення мозкового крообігу ), необхідно викликати швидку допомогу. Також при зниженні артеріального тиску важливо не поспішати. Тобто якщо протягом 30 хв тиск знизився на 10-15 одиниць – це добре. Різка «нормалізація» артеріального тиску може бути небезпечною для людини.
Бережіть себе і будьте здорові!