Якщо у вас виникало інколи питання, як саме буде проходити ваша психотерапія, як ми будемо сидіти з терапевтом один навпроти одного і суворо мовчати, збільшуючи незручність становища; якщо ці думки постійно уводять вас в бік від психотерапії, можу вас запевнити – це не фатально.

В психотерапії є інший формат – груповий. Він так само поширений, як і індивідуальна робота, такий же дієвий, інколи набагато цікавіший і точно більше схожий на буденне життя.

Перші групи психотерапії з’явились майже століття тому. Працювали терапевти з пацієнтами звичайних лікарень, які мали важкі хронічні захворювання. Було беззаперечно доведено, що фізичний стан хворих, темпи та особливості процесу одужання, навіть інтенсивність медичного втручання залежить від емоційного стану пацієнтів, на який, в свою чергу, впливає психотерапія.

Поступово перелік питань збільшувався. Виявилось, що психотерапія може допомогти не тільки пацієнтам з соматичними проблемами. Терапія в групі допомагає витримати і правильно розподілити навантаження, впоратись з наслідкамипсихотравмуючої ситуації, встановлювати і утримувати гармонійні взаємовідносини, адекватно ставитись до самого себе.

Тобто, якщо відверто, групова робота корисна для нас всіх, хоча б час від часу, бо ми всі маємо бажання покращити наші стосунки з іншими або з собою.

Групова психотерапія являє собою досконало структуровану методику роботи, зі своїми правилами і важелями впливу. Що ж саме працює? Розповідаю.

По-перше, кожному у групі вдається зрозуміти, що він не один такий, не лише в нього такі проблеми. І це той випадок, коли трішечки втратити своєї уявної унікальності навіть приємно – якщо я така не одна в світі, я точно маю надію на вирішення свого питання.

Друге, це поява відчуття своєї значущості, своєї спроможності надати допомогу, якусь користь іншому. В групі завжди, так чи інакше, відбувається обмін інформацією на найрізноманітніші теми – від побутових речей до світогляду. Ми бачимо конкретних людей, чуємо їх, і поступово переконуємось, що все ж таки маємо щось важливе (досвід, знання, навички), на що можу розраховувати і я сама, і навіть оточуючі. Я відчуваю, що приклади з реального життя дійсно реальні, і я, мабуть, також це зможу виконати і досягти.

Третє – це той чудовий, магічний вплив, який ми відчуваємо в процесі спілкування з групою однодумців або просто приємних добре знайомих мені людей. Ми переживаємо стан приналежності до цієї групи, до чогось великого і сильного, спроможного і вагомого. І трошечки (або значно) ми беремо собі ці риси, притаманні з нашого погляду усій групі, і стаємо сильними, спокійними, впевненими, у тому числі за рахунок розуміння, що за мною, на моєму боці ціла група.

А ще існує четверте – ми в безпеці, ми прийняті. А це, в свою чергу, означає, що можна ризикнути і відкритися, поділитися хай не таємним, але прихованим від сторонніх, тим, що хвилює або лякає. І раптом відбувається неочікуване – ніхто не відвертається, ніхто не вимагає стати іншою. Якось так сталось, що я не відчуваю страху і тривоги, перебуваючи поряд з людьми.

Крім того, можна дозволити собі бути собою. Не намагатись задовольняти чиїсь бажання чи то очікування, не відповідати чиїмсь смакам та вподобанням. Більше того, я можу сміливо експериментувати, моделювати нову поведінку в стосунках просто зараз, безпосередньо на зустрічі, не чекаючи вдалого часу, бо кожна мить достатньо вдала, для того, щоб жити по-справжньому.

Є дещо не дуже приємне, щодо участі в групі. Не завжди мої інсайти, усвідомлені погляди будуть повністю приємними для мене. Але я отримаю підтвердження, що можу витримати зауваження, чиєсь незадоволення, критику. Витримати і використати це на свою користь – стати іншим. Поступово до мене повертається головне – свідомість про  те, яка я є насправді, і відповідальність за моє особисте життя.

І останнє. Групова робота підходить майже кожному, особливо тому, хто не дуже вільно почувається у гурті, з малознайомими людьми. Подібне лікується подібним – вважав Гіппократ. Тим більше, як кажуть, гуртом і батька бити легше. Групова робота можлива і офлайн, і онлайн. Тому, обирайте, приєднуйтесь, не зволікайте!