Нарешті надворі потепліло і сонячних днів стає дедалі більше. Так і хочеться зібратися та виїхати на природу, в ліс чи парк.
Але тут не слід забувати про можливу небезпеку, а саме про кліщів. Адже весною активність цих паразитів зростає. Після довготривалої зими вони пробуджуються з неабияким апетитом.

Чим же небезпечні кліщі❓
Крім самого укусу, який завдають ці паразити, вони є потенційними переносниками різних небезпечних інфекцій як людини, так і тварин.
Найпоширенішими є кліщовий енцефаліт та бореліоз (хвороба Лайма).

Збудники цих хвороб потрапляють в організм людини під час присмоктування кліща.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювання, порушення сну. Характерне ураження центральної нервової системи, що призводить до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків.
Хвороба Лайма (бореліоз) починається з почервоніння на місці присмоктування кліща, головного болю, ломоті в тілі, болі в суглобах, млявості. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призводити до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність дуже низька, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Тому надзвичайно важливо якомога раніше виявити кліща, що присмоктався.

Що робити, коли Ви виявили на тілі кліща❓
1. Зверніться до медзакладу. В травмпункті Вам допоможуть видалити кліща і проконсультують щодо подальших дій.
2. Якщо поблизу немає лікаря, то видаліть кліща самостійно. Це можна зробити пальцями, обгорнутими марлевою серветкою або за допомогою петлі з нитки. Видаляйте кліща поволі, без ривків. Важливо видалити кліща із хоботком. Якщо він відірвався, видаліть його зі шкіри стерильною голкою.
3. Після видалення кліща ранку потрібно обробити антисептиком, а руки вимити з милом.
4. Кліща помістити у флакон зі щільною кришкою та віднести в лабораторію для дослідження.
5. Спостерігайте за своїм станом упродовж трьох тижнів. Вимірюйте температуру та слідкуйте за місцем присмоктування кліща. В разі його почервоніння одразу зверніться до лікаря.
Не можна видавлювати, виривати кліща ривками та заливати олією чи спиртом!

Як вберегтися від кліщів ❓
✅ Одягайтеся відповідно до прогулянки на природі. Обирайте світлий одяг з довгим рукавом, закрите взуття, штани заправляйте в шкарпетки.
✅ Голову покривайте головним убором – кепка, панамка, косинка і т.д.
✅ Використовуйте репеленти – засоби у вигляді аерозолю, що відлякують кліщів.
✅ На прогулянці тримайтеся ближче до стежини, не заходьте в траву обабіч, бо там найбільше кліщів.
✅ Прийшовши додому з лісу, ретельно огляньте себе та домашніх улюбленців. Виперіть одразу одяг і прийміть душ.

Нехай кліщі не стануть на заваді вашому приємному відпочинку на природі.
Бережіть себе та будьте здорові!