Стрес – реакція організму v відповідь на дуже сильну дію (подразникзовніяка перевищує нормуа також відповідна реакція нервової системи на цей подразник. 
На мозок людини безперервно діють різноманітні за кількістю і якістю подразники з внутрішнього і навколишнього середовищВиникнення несподіваної та напруженої ситуації призводить до порушення рівноваги між організмом і навколишнім середовищемНаступає неспецифічна реакція організму v відповідь на цю ситуацію – стрес.

Гормон стресу кортизол корисний, коли він виділяється у відповідь на нетривалий стресор, чи зранку, даруючи нам прокидання без будильника. Коли його постійно багато, це нам шкодить.

Кортизол сприяє затримці води та іонів в тілі, тобто набрякам. Він заважає м”язам і шкірі відновлюватись. Тривала дія кортизолу погіршує здатність кишківника всмоктувати вітаміни та мікроелементи. Волосся накопичує надвисокі дози кортизолу, а також гірше росте і менше живе. Хронічний стрес пригнічує імунну відповідь, особливо здатність розпізнавати й вбивати пухлинні клітини. Зміни в денних коливаннях кортизолу призводять до порушень сну та стану хронічної втоми.

Які є способи подолання стресу?

Передусім радять розібратись, чи цей стрес веде до хороших змін, чи до поганих. Які стресори можна усунути чи вважати незначущими? Якщо причина стресу суттєва та поки що нездоланна, то радять вжити заходів зі зменшення шкоди від стресу.Порушений негараздами спосіб життя породжує нові проблеми зі здоров”ям і заважає долати стрес.

Варто знайти собі групу підтримки – близьких людей, що розуміють ваш стан і можуть допомогти розмовою чи побутово, сприятимуть становленню здорового режиму, усуненню стресорів та відчуття ізоляції.

Контролювати те, що можу:
– планування свого дня до дрібниць;
– написати інструкції дій в різних випадках;
– спортивні навантаження допоможуть відновити сили, увагу;

Що робити, якщо не встигли в укриття:
– залишайтеся там, де ви є;
– вийдіть в коридор власної квартири – там несучі конструкції;
– на вулиці, в магазині лягайте на підлогу, закрийте голову руками;
– носіть з собою наплічник з водою та їжею.

Їжа: в стресі ми їмо мало, тож, це має бути щось типу шоколадок, горішків, печива.

Natália Bratasjuk, психолог