Автор сімейний лікар Фабріці Наталія.

Сьогодні поговоримо про важливість профілактичних медичних обстежень.

Ще з радянських часів люди звикли, що медогляд – це процедура «для галочки». Проте існують обстеження та дослідження, які необхідно проводити з певною частотою навіть при відсутності будь-яких скарг зі сторони здоров’я. Іншими словами, мова йде про скринінг стану здоров’я. Мета скринінгу – по можливості раннє виявлення захворювань, що дозволяє забезпечити своєчасний початок лікування ,а це в свою чергу збільшує шанси на повне одужання.

Кожна свідома людина повинна бути зацікавлена питанням власного стану здоров’я. Проте варто пам’ятати, що занадто часті профілактичні огляди можуть також нашкодити, оскільки це пов’язано з надмірним рентгенологічним навантаженням тощо.

Звичайно, що базуючись на стані здоров’я окремого пацієнта, його спадковості, умовах життя, лікар  може призначити певні конкретні аналізи та обстеження ,які слугуватимуть прицільній діагностиці. А що стосується загального скринінгу, то ось обсяг необхідних обстежень з частотою їх проведення:

ЗАК (загальний аналіз крові) – дозволяє виявити в першу чергу анемію а також будь-які запальні процеси в організмі та онкологію. Даний аналіз слід проводити 1 раз на рік незалежно від віку.

Визначення рівня холестерину-важливе дослідження у діагностиці атеросклерозу та серцево-судинних захворювань. Слід проводити починаючи з 35-40 років. Якщо в результаті рівень холестерину в нормі, то повторне визначення можна виконувати через кожні 5 років. Також слід зазначити, що якщо в пацієнта є генетична схильність до серцево-судинних захворювань, то дане дослідження необхідно проводити ,починаючи з 20-ти річного віку.

Вимірювання АТ має бути регулярним , якщо в родині пацієнта є випадки захворювань серцево-судинної системи. Якщо ж спадковість не обтяжена і немає скарг, то достатньо вимірювати АТ 1раз на рік . А починаючи з 60 років-частіше.

Визначення рівня глюкози натщесерце-дозволяє вчасно виявити цукровий діабет. Рекомендовано проводити дане дослідження 1раз на рік (при відсутності патології).

Аналіз на ВІЛ та гепатит «С» -слід проводити 1раз на рік .Якомога раннє виявлення цих серйозних захворювань дуже важливе як для самого хворого(бо вчасно розпочинається лікування і відповідно покращуються прогнози на одужання),так і в епідеміологічному відношенні (часто людина не знає про свій діагноз і несвідомо заражає інших).

Рентгенографія ОГК рекомендовано проводити 1раз на 2роки при відсутності скарг. Дане дослідження допомагає виявляти туберкульоз легень, пухлини тощо.

Мамографія-обстеження молочних залоз. Слід проводити жінкам з 40 років 1раз на рік при відсутності скарг і необтяженому анамнезі. Якщо ж в родині є випадки захворювань молочних залоз, то в такому разі мамографія проводиться частіше.

Гінекологічні огляди з кольпоскопією рекомендовано проходити 1раз на рік. Дозволяють виявляти як інфекційні захворювання жіночих статевих органів , так і більш серйозні , наприклад, рак шийки матки і т.д.

Урологічні огляди-слід проходити чоловікам ,починаючи з віку 40 років 1раз на рік. Мета-раннє виявлення можливих захворювань простати та інших патологій.

Аналіз калу на приховану кров– слід проводити 1раз на 2 роки ,починаючи з віку 50років. Дане дослідження допомагає діагностувати колоректальний рак.

Це основні аналізи та обстеження. Але також важливими в підтриманні здоров’я є стоматологічні огляди, офтальмологічні, гастроентерологічні, скринінг на остеопороз та інші.

Адже важко не погодитися, що профілактика набагато краща за лікування.