1.Коли і для чого розпочати готуватися до батьківства:

  1. Хто такі – батьки, де ми вчимося бути батьками? Як зрозуміти, що пара готова стати батьками?

 

Батьки – це ті, хто народив дитину. Ми хибно думаємо, що ці люди, які нас народили здатні виховати дитину. В деяких культурах древнього світу були для цього вихователі, яким довіряли виховання дитини.

І тут постає цікаве питання – кого ж виховувати?

Якщо я вас запитаю про це, то почую різні варіанти. Наприклад, виховати людину, гідну людину, особистість, підтримку на старість, людину, яка мене любитиме завжди, виховати хорошого сина чи  добру доньку. Насправді, батьки мають виховати батьків наступного покоління. В цьому полягає сенс прогресу та продовження роду. Тоді ми мали б вияснити, а які компетенції, знання та навички повинні мати батьки для виховання наступного покоління батьків?

Згадаємо, що важливо для немовляти? Просто вижити там, де воно опинилося. Отже, необхідно те, що забезпечує фізичне виживання. Це їжа, тепло, простий догляд. Так дитина отримує відчуття буття «Я – є». Наступна потреба в емоційному теплі, у взаємодії більше тактильному та емоційному. Тому дитина так часто потребує прикладання до материнських грудей. Вона насичується не тільки молоком матері, а й її любовю.

Мине деякий час іпотреби стануть складнішими – це потреба отримувати задоволення від інших предметів і людей, вербальне спілкування, гра, можливість досліджувати світ навколо, експериментувати з ним та випробовувати на міцність, проявляючи свою силу.

Ще згодом потреби стануть складнішими. Це любити і бути любимим, в прийнятті, визнанні. Тут без успішної соціалізації не обійтися.

Отже, батьки – це люди, які народили дитину, які забезпечують базові потреби дитини та всебічно її розвивають. А ще батьки – це вихователі. І тут починається найцікавіше, тому що ми часто плутаємо процес виховання з любо»вю, а виховуємо так, як бачили це в батьківській сімї. Особливо, коли говоримо про те, що ніколи не будемо так робити. То саме так і вчинимо.

Отже, як складається батьківська схема, яка потім спрацьовує при вихованні власних дітей?

Схема.. Через призму батьків дитина бачить себе та інших,

Схема.. повторює те, що бачить, а не те, що їй кажуть..

 

Висновок – виховуємо себе, щоб виховати наступне покоління баьків.

 

2.Феномен усвідомленого батьківства як дань моді чи життєва необхідність?

Модно бути прокачаними батьками. Модно стежити за здоровям та вести здоровий спосіб життя. Та стати усвідомленим – це готуватися до батьківства. Готувати своє тіло СХЕМА, мати знання про це СХЕМА, бути психологічно готовим..

Остання теза означає – вміти керувати собою, опрацьовувати тривогу, усвідомлювати всю відповідальність за себе та дитину, бути достатньо добрими батьками.

 

  1. Перший триместр вагітності:

Психологічні конфлікти першого триместру вагітності: переживання змінності власного тіла, бажання відтворити себе, прагнення до обнулення часу.

Жіноче тіло зазнає серйозної трансформації під час вагітності та в пологах. Жінка може тривожно переживати зміну зовнішності. Зміну харчової поведінки в період вагітності. Ми спостерігаємо різне ставлення до свого животика – одні жінки гордо несуть його, інші – соромляться, почуваються незграбними та негарними.

Таке ставлення до своєї тілесності створює передумови для внутрішнього конфлікту, коли дитина є творчим началом, натомість мати – є тією, котра регресує і стає все безпораднішою, потребує допомоги інших. Через тілесні материнські репрезентації дитина відчуває себе – «я не в порядку». Звідси – низька самооцінка, пов»язана з тілесним Я. в окремих випадках працює ідея «мені не вдається бути досконалою, тож і ти не маєш права бути прекрасною дитиною» – тоді можуть з»явитися вади розвитку, яких раніше не було в родині.

 

Кожна жінка прагне відтворити себе – таку розумну, таку прекрасну, таку неповторну.. Та жінці не під силу зробити це. Тож, якщо я не можу відтворити себе, я не вагітнітиму взагалі, моє тіло абортує дитину. Дати місце іншому в своєму тілі, житті – це очікувати, що дитина виявиться прекрасним продовженням мене неповторної. Такий конфлікт веде до завищених очікувань від дитини, яка не має права розчарувати матір. Як живеться дитині, на яку покладаються такі сподівання? Звісно, програма дасть збій і тривожна дитина одного разу стане клієнтом психотерапевта.

Вибрати себе прекрасну і неповторну – абортувати плід.

 

Якщо я не народжую, я не стаю поколінням батьків. А, отже, я на крок далі від смерті. Дитина в утробі прямує до життя. Мати – на крок ближча до смерті. Страх власної старості та смертності може викликати прагнення відновити статус кво та абортувати плід. Час обнулено – жінка є поколінням дітей, незалежно від віку.

Соціальні наслідки – виросло покоління дорослих підлітків, які управляють світом.

 

  1. Тривоги та страхи першого триместру вагітності. Корекція станів і взаємопідтримка партнерів.

Тривога як реакція на змінність життя.

Зміни в житті жінки: зміна способу життя, зміна харчової поведінки та ставлення до партнера, зміна образу тіла, емоційні зміни під впливом гормонів та нової реальності.

Жіночі страхи – страх щось пропустити в житі, не встигнути, страх стати непривабливою, страх пологів, страх не справитися з дитиною, страх бути поганою мамою/ не змогти стати ідеальною мамою, страх матеріальних труднощів, страх токсикозу, страх втратити дитину на ранніх термінах, страх сексу.

Чоловічі страхи – страх бути зайвим, страх незнання, як саме підтримувати вагітну жінку, страх не виправдати очікування, страх не заробити достатньо коштів, страх безсонних ночей.

Корекція – опрацювання тривоги і страху методами психології, створення нових правил та ідей про співжиття, формування необхідних ідей взаємопідтримки в парі (знати, що важливо я кожного в парі), чим допомогти жінці при токсикозі, емоційність мужчини – це нормально.

 

  1. Другий триместр вагітності: діагностика по шевелінню та розвиток емоційного зв’язку матері і дитини. Чому важливо, для чого потрібно?

Діагностику по шевелінню ви можете пройти в «Лікарі онлайн».

Для чого потрібно- для корекції сприйняття матірю дтини всередині себе, для побудови хорошого емоційного звязку, розвивати навичку спілкування з дитиною, укріпляти емоційний сосунок батько-дитина, допомогти парі усвідомлювати важливі етапи розвитку дитини та розуміти потреби матері, які швидко змінюються.

Емоційний зв’язок – основа хорошого якісного стосунку матері та дитини.

Для чого потрібен – для того, щоб добре розуміти дитину і відчувати її потреби, це дозволяє в повній мірі отримати задоволення від материнства-батьківства. Коли мати добре відчуває потреби дитини та орієнтується в них, мати є спокійною і ресурсною ля дитини.

 

  1. Останній триместр вагітності:

Готуємося до народження дитини. Визначення психологічної домінанти та прогноз на пологи. Чим допоможе психолог?

ПКГД – тест, з допомогою якого ми визначаємо наявність тривоги та депресії і їх причину. А отже, можемо коригувати ці стани до пологів. Визначаємо проблемні для жінки аспекти соціального життя. Знаючи, яким є реальний стан справ, психолог дасть необхідні знання, ідеї та відкоригує психоемоційний стан. Партнеру будуть надані рекомендації щодо підтримки у пологах. Надані рекомендації парі по діагностиці післяпологової депресії та напрацьовано схему підтримки жінки після народження дитини.